Idzie lato. Czas zadbać o piękne nogi i pozbyć się żylaków
fotolia

Już niedługo będzie ciepło i zaczniemy odsłaniać nogi. Warto do tego czasu pozbyć się żylaków. Każda z nas marzy o pięknych i zdrowych nogach. Uroda to jeden aspekt, często subiektywny. Zdrowie to drugi. Dzisiaj o zdrowiu naszych nóg.

Wiele kobiet skarży się na pajączki, żylaki i wybroczyny na nogach. Skąd się one biorą? Czym są? Posłuchajmy fachowców z Centrum Medycznego City Clinic.

 

Żylaki kończyn dolnych to objaw poważnej choroby jaką jest Przewlekła Niewydolność Żylna

To częsta dolegliwość występująca u ponad połowy populacji. Częściej dotyczy kobiet, u których niewydolność żylną stwierdza się u nieomal 2/3 pań. Niewydolność żylna powstaje na skutek uszkodzenia ścian żył kończyn dolnych, oraz uszkodzenia występujących w żyłach zastawek.

 

Przyczyny powstawania Przewlekłej Niewydolności Żylnej

Rolą żył jest odprowadzanie krwi z kończyn. Żeby krew mogła płynąć żyłami do serca, przeciwnie do siły ciężkości, żyły muszą posiadać sprawne zastawki żylne. Te zastawki przepuszczają krew tylko w jedną stronę – w kierunku serca.

Gdy dochodzi do ich uszkodzenia, część krwi cofa się ku stopom i zaczyna zalegać w żyłach dolnych odcinków kończyn. Rozciąga je, przez co utrudnia ich prawidłową pracę. Dochodzi do osłabienia i uszkodzenia ścian żył powierzchownych, oraz nadmiernego gromadzenia wody w przestrzeni pozanaczyniowej.

 

Czym są żylaki i co im sprzyja

Skutkiem jest występowanie poszerzonych naczyń żylnych pod postacią żylaków, występowanie drobnych zmian o charakterze „pajączków”, czyli mikro- żylaków drobnych naczyń powierzchownych, obrzęków czy uczucia ciężkości nóg.

Ich powstawaniu sprzyjają:

-stojący lub siedzący charakter pracy,
-mała aktywność ruchowa,
-przebyte ciąże,
-otyłość,
-stosowanie leków hormonalnych,
-palenie papierosów,
-przebyte zakrzepice żylne,
-dieta uboga w błonnik.

Niewydolność żylna często występuje rodzinnie. Jeśli więc nasza mama lub babcia je miała, ryzyko zachorowania przez nas jest większe.

 

Idzie lato. Czas zadbać o piękne nogi i pozbyć się żylaków
fotolia

Jak zmniejszyć ryzyko, a nawet pozbyć się żylaków

Należy unikać:

-długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej,
-długotrwałego i częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie,
-obcisłych ubrań,
-zakładania nogi na nogę,
-gorących kąpieli, sauny, długiego leżenia na słońcu (lub po ekspozycji ochłodzić nogi zimnym prysznicem),
-siedzącego trybu życia,
-tłustej diety z małą ilością błonnika.

Pamiętajmy o profilaktyce! Ważne są:

-regularna aktywność fizyczna, regularne ćwiczenia mięśni kończyn,
-odpowiednie odżywianie się, czyli dieta wysokobłonnikowa obfitująca w warzywa, owoce, zboża,
-nawadnianie organizmu pijąc około 1,5 litra wody niegazowanej dziennie,
-odpoczynek w pozycji leżącej lub półleżącej, najlepiej z nogami uniesionymi kilkanaście centymetrów powyżej poziomu serca,
-utrzymanie odpowiedniej wagi ciała( BMI poniżej 24,9)

Kiedy masz już żylaki

Kiedy już dojdzie do rozwoju żylaków, rozpoznanie przewlekłej niewydolności żylnej jest stosunkowo łatwe. Wystarczy wywiad i badanie lekarskie. W celu potwierdzenia rozpoznania, oraz oceny stopnia niewydolności żylnej wykonuje się badanie USG żył powierzchownych i głębokich z oceną przepływu żylnego, tak zwane badanie metodą Dopplera. Na jego podstawie można określić który odcinek żyły z uszkodzonymi zastawkami oraz ocenić, czy kwalifikuje się do leczenia zabiegowego.

 

Idzie lato. Czas zadbać o piękne nogi i pozbyć się żylaków
fotolia

Leczenie żylaków

W leczeniu niewydolności żylnej najczęściej stosuje się: środki farmakologiczne, terapię uciskową, skleroterapię żylaków i leczenie zabiegowe.

Leki mające wpływ na układ żylny, to leki mające bezpośrednie działanie na żyły, oraz te stosowane wspomagająco (np. przeciwzakrzepowe).

Terapia uciskowa odbywa się za pomocą pończoch lub opasek elastycznych. Na szczęście jest stosunkowo skuteczna. Jednak należy pamiętać, że stanowi leczenie objawowe. Nie usuwa przyczyn. Nowoczesne pończochy uciskowe, które powinien dobrać lekarz indywidualnie dla konkretnego chorego, są wygodne, trwałe i estetyczne. Terapia nie ma wtedy negatywnego pływu na wygląd, co dla kobiet jest istotna kwestią.

Skleroterapia żył powoduje ich zrastanie po podaniu do światła żyły leku wywołującego chemiczne podrażnienie naczynia. Po podaniu leku następuje okres miejscowego stanu zapalnego żyły, a w efekcie jej zwłóknienie i zanik. Skleroterapię stosuje się głównie w leczeniu drobnych żylaków.

Chorych z zaawansowanymi żylakami kwalifikuje się do leczenia zabiegowego. Wybór określonej metody przeprowadza się po dokładnym badaniu klinicznym i ultrasonograficznym. Odpowiednio dobrana metoda zabiegu z następującą po niej kilkumiesięczną terapią uciskową pozwala nie tylko osiągnąć dobry efekt kosmetyczny, ale przede wszystkim wyeliminować przyczynę powstawania żylaków, a tym samym uniknąć późnych następstw niewydolności żylnej.

 

Nowoczesne, małoinwazyjne metody leczenia zabiegowego, takie jak termoablacja radiowa (Closure Fast) czy laserowa charakteryzują się wysoką skutecznością (95%) i niewielkim ryzykiem powikłań

 

Dbając o zdrowie i urodę warto rozważyć, w jaki sposób pozbyć się żylaków.

Jedną z metod jest Closure Fast, którą cechuje kilka istotnych zalet:

-Zabiegi są przeprowadzane bez konieczności nacinania pachwiny, w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji. Ten rodzaj zabiegu może być również przeprowadzony u osób, które nie były zakwalifikowane do innych metod zabiegowych ze znieczuleniem ogólnym.
-Po 2-4 godzinnym pobycie w placówce medycznej pacjent wraca do domu. Nie ma konieczności brania zwolnienia, unieruchamiania kończyny, czy prowadzenia oszczędnego trybu życia.
-Po zabiegu szybko wracamy do normalnej aktywności.
-Dolegliwości bólowe są mniej odczuwalne, mniejsze jest również występowanie siniaków i wybroczyn.
-Bardzo duża skuteczność metody.

Dr Adam Ronert

Centrum Medyczne City Clinic – zapraszamy na zabiegi!