Mądra nauka część IV. Zmotywuj się do nauki!
fotolia

Żeby mądrze się uczyć, potrzebujesz jeszcze jednego składnika. Mądra nauka wynika z mądrej, efektywnej motywacji.

Wiesz już trzy niesamowicie istotne w procesie nauki rzeczy – jak stworzyć odpowiednie środowisko, dlaczego przerwy są takie ważne, oraz jak się odżywiać i co robić, by czuć się gotowym do przyswajania informacji.

Teraz trochę o… budowaniu idealnego stanu do efektywnej nauki.

 

Przygotuj swój umysł do efektywnej nauki

Budowanie idealnego stanu do efektywnej nauki wymaga kilku czynności.

Przede wszystkim

– dużego kopa motywacji,

– chęć osiągnięcia celu

– siłę do efektywnego uczenia się.

Na początku może wydawać Ci się do żmudne i uciążliwe, ale spróbuj, a przekonasz się, że jest to naprawdę dobry sposób, by poprawić efektywność nauki.

 

Zanim zaczniesz naukę wyznacz sobie cele

Pamiętaj, by były one naznaczone w czasie, osiągalne, określone, ważne i mierzalne. Postaw sobie jasne, sprecyzowane cele, do których chcesz dążyć, np. dzisiaj nauczę się dwudziestu nowych słówek z angielskiego. Jest to cel osiągalny, naznaczony w czasie, określony i mierzalny, który jest ważny w twojej nauce języka.

Za każdy osiągnięty cel – nagradzaj się.

Pozwól sobie wtedy np. na relaksującą kąpiel, czy podaruj sobie wieczór przy ulubionej muzyce.

 

I jeszcze raz – relaksuj się

Ważne jest, byś podczas nauki był zrelaksowany – powtarzam to każdemu mojemu uczniowi. Dlatego przed rozpoczęciem zajęć, nigdy nie pomijam relaksacji stworzonej specjalnie na potrzeby kursu.

Myśl o nauce jako o czymś, co wyzwala w Tobie pozytywne emocje.

Czuj to całym sobą, możesz pomyśleć o tym, jak się czułeś, gdy udało Ci się przyswoić pożądaną wiedzę, gdy byłeś z siebie dumny i utwórz kotwicę – dotknij jakiejś części swojego ciała (np. nadgarstka), niech dotyk ten wyzwala w Tobie pozytywne emocje. Dodaj do tego hasło, które powiesz na głos, np. „Jestem gotów”, a następnie powtórz pocieranie ciała i mówienie hasła kilka razy. Po kilku treningach będziesz mógł w zasadzie na zawołanie utworzyć ten idealny stan do nauki.

Mądra nauka część IV. Zmotywuj się do nauki!
fotolia

Pozytywne nastawienie do nauki

Zbuduj sam w sobie pozytywne nastawienie. Wiedz, że materiał wcale nie sprawi ci trudności. Pokochaj to, czego się uczysz, nie traktuj tego jako zło konieczne.

Myśl o tym, co przyniesie Ci opanowanie danych informacji, myśl o tym w aspekcie całego życia – np. angielski przyda mi się w nawiązywaniu ciekawych znajomości, na zagranicznych wakacjach. Może mi się też przydać na koncercie, by zrozumieć, co mówi mój ulubiony piosenkarz, a także w sklepie, by odczytać nadruk na koszulce. Nie będę miała problemu z wyjazdem za granicę, zamówieniem obiadu w restauracji…

To proste, prawda?

Obudź w sobie pożądanie do nauki

Zadaj sobie pytania „Co już teraz wiem?”, „Kiedy przyda mi się dany temat?”, „W jaki sposób ta wiedza odnosi się do mojego życia?”. Wypisz to na kartce bardzo szczegółowo, postaw sobie jasny cel i dąż do niego.

Zakochaj się w nauce, zrób to z sercem, a wszystko stanie się prostsze.

 

Podsumowanie mini kursu Mądra Nauka

Aby Twoja nauka była jak najbardziej efektywna, zadbaj o:

1. Odpowiednie otoczenie – ma być uporządkowane, wyzwalające pozytywną energię, czyste, relaksujące. To t masz czuć się tam naprawdę dobrze.
2. Rób przerwy w nauce w systemie 30-5-30 (30 minut nauki, 5 minut przerwy).
3. Odżywiaj się dobrze, włącz w swój plan dnia aktywność fizyczną, którą lubisz.
4. Ustal cele, zakochaj się w nauce, zbuduj pozytywne nastawienie.
Daj sobie czas na wprowadzenie tych nawyków w życie, a zobaczysz, jak łatwo usprawnisz swój umysł i cały proces zapamiętywania. Nauka stanie się przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem. Owocnej pracy, spędź dobrze dzień.

 

Ireneusz Czyżewski
Ireneusz Czyżewski

Ireneusz Czyżewski

Po więcej zajrzyj na stronę: Fajna Nauka lub www.ireneuszczyzewski.pl