AZS
fotolia

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to przewlekła choroba zapalna skóry. Towarzyszy jej dokuczliwy świąd. Nazwa „atopowe” sugeruje , że jest to choroba alergiczna , jednak nie zawsze tylko alergia jest przyczyną powstania AZS.

Większość rodziców mających do czynienia z AZS u swojego dziecka wiąże to tylko ze spożywanym pokarmem i stosuje różne diety , czasem bardzo drastyczne, nie uzyskując jednak spodziewanej poprawy. A co może być przyczyną AZS, opisze dr Anna Wójtowicz z City Clinic.

AZS – przyczyny

Tymczasem w AZS mamy do czynienia zarówno z zaburzeniami immunologicznymi ( czyli m.in. z alergią), jak i z zaburzeniami w samej budowie skóry. Wtedy mamy do czynienia z nieprawidłową warstwą rogową skóry . Prowadzi to do wzmożonej utraty wody, a co za tym idzie suchości skóry, oraz zwiększonej przepuszczalności skóry dla różnych czynników zewnętrznych.

Skóra jest również narażona na rozmaite infekcje bakteryjne , wirusowe czy grzybicze. Komórki pozbawione są naturalnych substancji zapobiegających tym infekcjom. Pogarsza to stan zapalny prowadząc do błędnego koła wyprysku.

AZS – zalecenia

Jednym z podstawowych zaleceń przy leczeniu AZS jest prawidłowa pielęgnacja skóry i to zarówno tej objętej procesem zapalnym (typowe obszary w zależności od wieku pacjenta) jak i skóry pozostałej. Pielęgnacja powinna stać się nawykiem. Należy stosować ją codziennie, a nie tylko w okresie zaostrzeń .

U pacjentów z AZS skóra „ pozornie zdrowa”, oglądana pod mikroskopem znacznie różni się od skóry zdrowej. Ma bardzo cienki płaszcz lipidowy i zaburzenia budowy warstwy rogowej.

 

AZS
fotolia

Ogólne zalecenia dla każdego pacjenta z AZS :

Nie przegrzewać ciała.
Kąpać dziecko krótko w niezbyt ciepłej wodzie ( ok 32 st), a najlepiej stosoać prysznic.
Do kąpieli używać delikatnych mydeł o pH kwaśnym, a najlepiej syndetów, czyli syntetycznych detergentów. Dla małych dzieci dodawać do kąpieli emolienty.
Zaraz po kąpieli, w ciągu 5 minut posmarować wilgotną, lekko osuszoną ręcznikiem skórę emolientem odpowiednio dobranym do stanu skóry i pory roku. Zimą bardziej tłusto niż latem.
W ciągu dnia stosoać w zależności od stanu skóry 1-2 x emolienty. Ich rodzaj trzeba dobrać indywidualnie. Jeśli nie ma w danym momencie zaostrzeń, dobrze jest stosować kremy lub maści z mocznikiem, który bardzo dobrze nawilża skórę (ale w stanie zapalnym podrażnia).
Ubrania nie powinny zawierać dodatków wełny ani włókien syntetycznych. Trzeba zwrócić uwagę, aby były miękkie, bez części podrażniających skórę ( uwaga na metki przy ubraniach). Najlepiej aby były białe lub kolorowe ale „ sprane”, gdyż barwniki mogą podrażniać chorą skórę.
Odzież należy prać w delikatnych płynach przeznaczonych dla alergików i nie używać płynów do płukania, ponieważ substancje zapachowe są silnymi alergenami.
W razie zaostrzeń stosować przepisane przez lekarza środki. Leczenie przeciw zapalne jest bardzo ważne.
Należy pamiętać, że zaostrzenia powodują nie tylko alergeny na które pacjent jest uczulony, ale również stres, infekcje, dodatki do żywności (znajdujące się we wszystkich produktach przetworzonych), słodycze, jak również narażenie na dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza.
Należy pamiętać , że AZS to choroba przewlekła i odpowiednio wcześnie pokierować zainteresowaniami dzieci – niewskazany jest kontakt z substancjami chemicznymi mogącymi wywołać alergie kontaktową na którą dzieci z AZS są szczególnie narażone. Dotyczy to w szczególności wyboru zawodu (na pewno nie fryzjerstwo, pielęgniarstwo, medycyna zabiegowa, przemysł samochodowy itd.)

Dr Anna Wójtowicz
Dr Anna Wójtowicz

Zapraszamy do City Clinic