Pierwsze wrażenie

Chcemy czy nie, jeśli zależy nam na super prezentacji, musimy zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmówcy. Według wyliczeń naukowców mamy na to od 4 do 30 sekund, dlatego trzeba wykorzystać ten czas na maksymalnie.

Zasada pierwszego wrażenia działa w dwie strony. Czyli my oceniamy i wyrabiamy sobie zdanie o kimś, kogo właśnie poznajemy. Ale i ta osoba ocenia nas…

Kiedy szukamy pracy, znajomości, miłości, zawsze czeka na nas ten nieodwracalny pierwszy raz.

Przygotuj się na ten „pierwszy raz”

Warto zadbać o kilka szczegółów, aby zoptymalizować swój sukces i utrwalić piorunująco – oszałamiający efekt pierwszego wrażenia!

Poniższe wskazówki są uniwersalne. Bez względu na to, czy idziesz na rozmowę o pracę czy poznać rodziców swojego mężczyzny.

Być sobą? To za mało!

Jeśli lubisz ekstrawagancję w ubiorze, masz radykalne poglądy i nie wahasz się ich wyrażać, cechuje cię specyficzne poczucie humoru… możesz sobie zaszkodzić.

Lepiej kieruj się zasadą: najpierw mnie polubcie (ten pierwszy raz), potem mnie poznajcie, a w końcu poznamy się dokładniej, poszukamy wspólnych płaszczyzn w rozmowie i damy sobie szansę na akceptację inności.

Pierwsze wrażenie

Lista najważniejszych spraw, na które musisz zwrócić uwagę, robiąc pierwsze wrażenie

Na co twój rozmówca zwróci uwagę?

Zaangażuje swoje zmysły w poznanie Ciebie

Wzrok

Strój. Zadbaj o to, żeby był elegancki, najlepiej klasyczny. Zawsze adekwatny do sytuacji. Jeśli idziesz na rozmowę o pracę lub spotkanie biznesowe, zadbaj o każdy detal i dodatek. To nie muszą być ubrania z najwyższej półki. Muszą mieć jednak to coś i wyglądać na tobie gustownie i z klasą.

Zadbaj o wyróżniający szczegół: buty, torebkę, apaszkę lub kolczyki.

Fryzura. Nie zapominaj, że ją też widać… Czyste, lśniące, ułożone, uczesane czy przycięte włosy mogą być tym, co zdecyduje o emocjach, jakie wzbudzisz w rozmówcy.

To cię może zdziwić, ale stan twojej skóry również jest oceniany. Dbaj o skórę, stosuj kremy, zrób sobie odpowiedni do sytuacji makijaż.

Słuch

Posłuchaj się, jak mówisz. Nagraj się. Potrenuj różne tony, barwy głosu… Zwróć uwagę na głośność z jaką mówisz. Czy aby nie za cicho i zbyt nieśmiało? A może zbyt głośno? Trenuj, sprawdzaj, podpytaj przyjaciółkę. W czasie rozmowy zaprezentuj ten, który uważasz za najlepiej z tobą współbrzmiący.

Węch

Subtelny zapach otacza każdą z nas. Zadbaj o to, aby był to przyjemny zapach klasycznych perfum. Oczywiście może być woda toaletowa, perfumowana, dezodorant – ważne, żeby ładnie pachnieć. Ma to wpływ na pierwsze wrażenie.

Dotyk

Każda z nas ma swoją przestrzeń wokół siebie, w której czuje się względnie dobrze i bezpiecznie. Zadbaj o to, żeby twoja nie została naruszona. Doda ci to odwagi i pewności siebie. Zwróć uwagę na swoje gesty, które często wykonujesz. Może szybko machasz rękami, drapiesz się ze zdenerwowania za uchem? Skubiesz skórki u paznokci? Skończ z tym koniecznie. Druga strona to widzi. Dlatego chcąc zrobić dobre wejście – dbaj o gesty. Również o postawę ciała. Ma być wyprostowana, prezentować pewność siebie. Ważny jest taki z pozoru drobiazg, z jaką mocą podajesz dłoń na przywitanie. Ma być gestem osoby stanowczej, zdecydowanej, świadomej siebie.

To jak, gotowa na podbój świata?

Pamiętaj, że masz na to maksymalnie 30 sekund!

Monika Szadkowska