Szkoła, do której dzieci lubią chodzić.

Finał całorocznego programu zorganizowanego z okazji 50. urodzin Budimeksu i uroczyste otwarcie pierwszej w Polsce Leśnej Szkoły „Puszczyk”.

 

Pół miliona złotych trafiło do Fundacji trzy czte ry!, twórców leśnej szkoły „Puszczyk”, których projekt zdobył 1. miejsce w ramach programu społecznego „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat”. 12 grudnia, w lesie na obrzeżach Białegostoku, odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej w Polsce leśnej szkoły, w którym uczestniczyli między innymi prezes Budimex SA Pan Dariusz Blocher ze współpracownikami, lokalne władze i instytucje, które wspierają i nadzorują prace leśnej szkoły. To wydarzenie symbolicznie zamknęło obchody 50-lecia istnienia Budimeksu.

 

Otwarcie „Puszczyka” to chwila, na którą czekali autorzy zwycięskiego projektu

Otwarcie „Puszczyka” to chwila, na którą czekali autorzy zwycięskiego projektu, nauczyciele, sympatycy tej idei edukacji, rodzice, ale przede wszystkim dzieci. To one były inspiracją do stworzenia innowacyjnej placówki, w której nie tylko jest realizowana podstawa programowa, ale przede wszystkim spełniane są indywidualne potrzeby dzieci. Postawienie nowoczesnych, kontenerowych pawilonów, które stanowią bazę leśnej szkoły „Puszczyk”, to efekt wsparcia otrzymanego w ramach programu społecznego „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat”.

 

Szkoła, do której dzieci lubią chodzić.

Leśna szkoła „Puszczyk” zmienia model prowadzenia zajęć lekcyjnych

Ze szkolnych ławek przenosi się na łono natury, do lasu, tam gdzie dzieci czują sią swobodnie. Zamiast dzwonka – śpiew ptaków, zamiast odpytywania przed tablicą – eksperymenty i doświadczenia w terenie, zamiast siedzenia w szkolnych ławkach – ruch i przestrzeń. Kto z nas nie chciałby takiej rzeczywistości szkolnej dla swoich dzieci?

 

Pozwólmy dzieciom się różnić i podarujmy szczęśliwe dzieciństwo

Taki cel przyświeca Fundacji trzy czte ry!. W leśnej szkole na pierwszym miejscu są potrzeby uczniów, a nie wyniki czy klasyfikacje. Dzieci łączone są w grupy w zależności od zainteresowań i wykonywanego projektu, a nie według daty urodzenia.

Szkoła, do której dzieci lubią chodzić.

Statystycznie dzieci w tradycyjnej szkole przebywają na dworze krócej niż… więźniowie

Twórcy leśnej szkoły chcą to zmienić. Większość zajęć odbywa się na dworze, niezależnie od pory roku. Dzięki kontaktowi z naturą dzieci poznają świat na żywo, w praktyce, a nie z albumu czy ekranu komputera. Potrafią zorientować się w otaczającej przestrzeni, w terenie uczą się zaradności i samodzielnego myślenia. Dziecko, któremu da się przestrzeń do rozwoju, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów w bezpiecznych warunkach, w naturalny sposób buduje poczucie własnej wartości. Radość z wchodzenia na drzewo coraz wyżej i pokonywanie strachu, to coś, czego nie można doświadczyć w szkolnej ławce, podkreśla Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeuta i współtwórca programu „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat”.

 

Przebywanie na powietrzu kilka godzin dziennie to sposób na lepszą odporność, zdrowie fizyczne i psychiczne

Kontakt z naturą pomaga w rozładowaniu stresu i uwrażliwia. Nasze dzieci bawią się i uczą na dworze, są twórcze i ciekawe świata. Z przyjemnością obserwujemy też jak radzą sobie ze stresem czy konfliktami w grupie, mówi Agnieszka Kudraszow, jedna z pomysłodawczyń leśnej szkoły, która działa już od września. Uczniowie do tej pory korzystali z bazy leśnego przedszkola „Puszczyk”, ale dzięki programowi „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat” to się zmieniło. Uczniowie, na skraju Lasu Antoniuk (gmina Wasilków pod Białymstokiem) mają do dyspozycji 4 przeszklone pawilony z zapleczem i przestrzenią do tego, aby w pełni realizować swoje pasje i zainteresowania.

 

Szkoła, do której dzieci lubią chodzić.

Ważna inicjatywa społeczna

Budimex w maju br. z okazji obchodów swoich 50. urodzin ogłosił konkurs na inicjatywę społeczną, która w znaczący sposób mogłaby wpłynąć na poprawę jakości życia lokalnej społeczności. Do firmy trafiło blisko 250 pomysłów. Zgłoszenia pochodziły od fundacji, stowarzyszeń, organizacji społecznych, ale i oddolnych inicjatyw – ludzi, którzy są przedsiębiorczy, kreatywni i działają na rzecz dobra wspólnego. Projekt stworzenia infrastruktury dla pierwszej w Polsce leśnej szkoły został wybrany przez jury z blisko 100 zgłoszeń, które spełniły warunki regulaminowe.

Więcej o programie „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat”

www.zmieniajswiatbx50.pl

www.facebook.com/ZmieniajSwiatBX50/

 

Agnieszka Gasparska