Tatuaż. Jak o niego zadbać, żeby ładnie się goił
fotolia

Tatuaż może być oryginalną i piękną ozdobą skóry. Choć są i tacy, którzy uważają, że nie maco szpecić swojego ciała jakimiś rysunkami.

Jeśli jednak uważasz, że tatuaż to rodzaj twojej biżuterii, zadbaj o to, aby wyglądał pięknie i cieszył oko.

Pielęgnacja po zabiegu

Po samym wykonaniu tatuaż jest raną. A rany należy odpowiednio zabezpieczać, żeby nie dopuszczać do zakażenia i żeby szybko się wygoiły.

Świeże rany, zaraz po wykonaniu tatuażu, są zabezpieczone „opatrunkiem” z folii – to przyspiesza gojenie i nie dopuszcza bakterii z powietrza.

Po przyjściu do domu, nie później niż po 3 godzinach od zabiegu, folię należy zdjąć, ranę przemyć letnią wodą i delikatnie wklepać maść przeciwbakteryjną albo taką z witaminą A. Całość ponownie przykrywamy folią (może być zwykła spożywcza).

Przez pierwsze trzy dni należy skrupulatnie powtarzać zmiany opatrunku i to kilka razy dziennie.

Po tym czasie tatuaż goi się już „samoczynnie”. Jedyne, o co należy wtedy zadbać, to smarowanie maścią, co ma zapobiec nadmiernemu przesuszeniu.

Przez pierwsze trzy tygodnie należy też unikać basenu, solarium, sauny. Nie wskazane są też długie kąpiele i ekspozycja tatuażu na słońce.

Tatuaż jest ozdobą na zawsze

Ponieważ tatuaż prawdopodobnie będzie na twojej skórze już zawsze, warto zadbać o to, aby wyglądał estetycznie i po prostu pięknie.

Pierwsze trzy tygodnie gojenia się rany są tu decydujące. I wygląd rysunku naprawdę zależy od tego, jak o niego zadbasz.

Żeby tatuaż długo cieszył oko i nie stracił swojej wyrazistości i kolorystyki, należy o niego dbać. W tym celu smarujemy skórę kremem z wysokim filtrem zawsze, kiedy wychodzimy na słońce.