Trener personalny. Fanaberia czy konieczność, jeśli chcesz trenować?
fotolia

Czy fakt, że chcesz iść na siłownię i trochę poćwiczyć, żeby mieć ładną sylwetkę na lato albo po prostu lepszą kondycję, powoduje, że potrzebny jest ci również trener personalny?

Trener personalny to stosunkowo nowa profesja. Oczywiście trenerzy, którzy czuwają nad rozwojem fizycznym swoich podopiecznych, wskazują na ćwiczenia, które wyrzeźbią odpowiednie partie ciała byli już od dawna.

Współcześnie jednak zawód trenera personalnego łączy w sobie wiedzę i umiejętności z wielu działów.

Ponieważ wiele osób zajmuje się wsparciem dla klientów siłowni, warto zastanowić się, jakie umiejętności i cechy powinien mieć trener personalny, żeby było warto korzystać z jego wiedzy i usług.

Kompetencja przede wszystkim

Taka osoba musi mieć wiedzę na temat ćwiczeń, jakie proponuje, znać się na dziedzinach pokrewnych, związanych z trenowaniem. Wszystko po to, żeby fachowo ustalić plan treningów, system motywacji i ewentualnie pokierować klienta do specjalisty.

Dobry trener personalny musi mieć wiedzę z zakresu anatomii człowieka, biomechaniki, fizjologii, dietetyki.

Nie musi być od razu lekarzem czy dietetykiem, jednak znajomość zasad funkcjonowania człowieka, mięśni, zdrowego żywienia, zapunktuje jego wiarygodnością i profesjonalnym podejściem do klienta.

Dobrze by było, gdyby trener personalny znał się na fizjoterapii. Na siłownię zgłaszają się na ogół ludzie zdrowi, jednak wielu z nich może mieć wadę postawy, przepuklinę, uskarżać się na bóle pleców, bóle w stawach barkowych, być po kontuzji.

Kobiety dodatkowo mogą chcieć zajść w ciążę lub być po niedawnym porodzie. Wszystkie te czynniki mają wpływ na dobór odpowiednich ćwiczeń.

Po czym poznać dobrego trenera personalnego

Na pierwszym spotkaniu przeprowadza dokładny wywiad.

Pytania oczywiste dotyczą wieku, wagi, wzrostu, poziomu tkanki tłuszczowej. Także o cel ćwiczeń, motywację do zmiany. Trener powinien dopytać się o urazy i doznane kontuzje.

Poza rozmową na temat urazów czy wad postawy powinno go zainteresować nasze krążenie, choroby typu astma czy cukrzyca, przebyty udar. Ta wiedza wpłynie na intensywność treningów i ich plan.

Ważną sprawą, o której już wspominaliśmy, jest umiejętność zmotywowania klienta do zmiany stylu odżywiania. Jeśli osoba trenująca dąży do poprawy sylwetki czy zrzucenia nadmiarowych kilogramów, jednak jada w fast foodach i pije duże ilości alkoholu, pali papierosy, je słodycze… to na treningach osiągnie niewiele.

Trener, który umie podpowiedzieć właściwą dietę lub przynajmniej zmotywować do odwiedzenia dietetyka to skarb.

Weźmy pod uwagę, że wiele osób jest dzisiaj weganami, nie jada glutenu lub jest uczulonych na wybrane pokarmy. Zbilansowany jadłospis dla takich trenujących osób może być wyzwaniem. Trener personalny nie musi znać się na wszystkich tajnikach diet, warto jednak, żeby miał podstawową wiedzę na ten temat.

 

Trener personalny. Fanaberia czy konieczność, jeśli chcesz trenować?
fotolia

Kolejna dziedzina wiedzy, która nieobca powinna być tej profesji to psychologia.

A przynajmniej ta jej część, która jest odpowiedzialna za umiejętność motywacji, mobilizacji do podnoszenia swoich wyników, wspierania w chwilach zwątpienia.

I jeszcze coś, co jest oczywistością – trener, który ma z tobą pracować, musi wzbudzać twoje zaufanie. Bez wzajemnej dobrej relacji, treningi nie będą przyjemnością.

Czy więc treningi z trenerem personalnym to fanaberia, czy konieczność

Konieczność!

Nie dość, że ktoś profesjonalnie wybierze dla ciebie odpowiednie ćwiczenia, uwzględniając wiele aspektów twojego zdrowia i funkcjonowania, to jeszcze nauczy cię, jak je fachowo wykonywać.

O kontuzję bardzo łatwo.

Także w początkowym okresie trenowania. Wiele mięśni ma przykurcze, nie znamy możliwości swojego ciała, możemy przecenić swoje siły, lub ich nie docenić i trenować za słabo. Trener będzie miał nad tymi aspektami pieczę.

Jego wiedza może zapobiec naszym kontuzjom.

Nauczy również jak różne ćwiczenia wykonywać poprawnie technicznie.

Nawet na przysiad składa się kilka elementów, które możemy robić źle.

Dobry trener wytłumaczy nam również sens zaproponowanych ćwiczeń, wyjaśni, czemu służą i powie, jak je profesjonalnie wykonać.